Co nieco o werniksach SZAŁ DLA PLASTYKÓW - Profesjonalny Sklep Plastyczny - Szał dla Plastyków - Prawdziwy Sklep Plastyczny

Co nieco o werniksach

Co to jest werniks retuszerski?
 
 
W czasie malowania mogą wystąpić fragmenty z wyblakłymi kolorami, wtedy farba przybiera matowy wygląd i nasycenie koloru się zmniejsza. W takiej sytuacji jest dość trudno ocenić harmonię kolorów w pracy i zdecydować o dalszym doborze kolorów. Potraktowanie wyblakłych fragmentów (po ich wyschnięciu) cienką warstwą werniksu retuszerskiego przywraca kolorom blask. Werniks wysycha w ciągu kilku godzin i pozostawia porowatą powierzchnię co pozwala na nałożenie kolejnej warstwy farby.
Werniks może służyć również do nadawania pracy warstwy zabezpieczającej przed kurzem i brudem i nadającej połysk. Ponieważ cienka warstwa werniksu jest porowata proces wysychania farby nie jest przerwany. Po całkowitym  wyschnięciu farby warstwa werniksu końcowego może być nałożona na werniks retuszerski.
 

Po zastosowaniu werniksu retuszerskiego obraz wydaje się całkowicie nie wyschnięty i jest często lepki co sprawia, że cząsteczki kurzu przyklejają się do niego. Co może być tego przyczyną?
 
Jeżeli werniks retuszerski jest nałożony za wcześnie na nie wyschniętą  pracę olejną to rozpuszczalnik reaguje z cząsteczkami oleju zawartymi w farbie powodując wypłynięcie oleju na wierzch co w konsekwencji tworzy lepką warstwę. Jeżeli werniks retuszerski jest użyty tymczasowo i później będzie pokryty kolejna warstwą farby to nie spowoduje to problemu. Jeżeli jednak werniks retuszerski będzie użyty za wcześnie jako tymczasowy werniks końcowy to spowoduje to wystąpienie tego samego zjawiska i w rezultacie wierzchnia warstwa filmu farby będzie składać się z oleju i żywicy. Jest lepiej zaczekać kilka miesięcy aż farba całkowicie wyschnie i dopiero wtedy nałożyć warstwę werniksu. Ważne jest aby warstwa werniksu była dość cienka gdyż im grubsza warstwa tym więcej rozpuszczalnika dostaje się na farbę, a dodatkowo tylko cienka warstwa nadaje odpowiednią porowatość zapewniając dostateczny dopływ tlenu aby farba szybciej schła.
 

Kiedy można nałożyć warstwę werniksu końcowego?
 
Kiedy farba jest całkowicie sucha. Przy standardowej warstwie farby po roku, a przy grubej warstwie po kilku latach.
 

Jak najlepiej przygotować podłoże malarskie?
 
 
Gesso Talensa jest jednym z najbardziej znanych na świecie materiałów do preparacji podłoża malarskiego. Gesso jest akrylową farbą podkładową i cechuje się niezwykłą wytrzymałością oraz zapewnia skuteczną przyczepność wszystkim typom farb. Najlepiej nakładać go w dwóch warstwach metodą krzyżową. Na bardziej chłonne podłoża zaleca się zastosowanie środka gruntującego  Preparing Size firmy Talens.
 

Brak zdjęć w galerii

Recenzja klienta:

Napisz pierwszą opinię!


Kup teraz

Proszę wprowadz numer artykułu dla naszej kategorii.

Witamy ponownie!
Producent
Waluty